PIZZA W CZARNOGÓRZE

Witajcie. Jakiś czas temu wybraliśmy się na wakacje do Czarnogóry. Jest to kraj położony nad Morzem Adriatyckim, w którym nie brakuje palącego słońca o tej porze roku. Temperatury powyżej 30 stopni to normalka dla tego regionu świata.

Jak to na wakacjach trzeba zawsze coś zjeść. Po wypróbowaniu przysmaków lokalnej kuchni przyszedł i czas na pizzę. Postanowiliśmy odszukać dowolną pizzerię i sprawdzić kunszt tamtejszych pizzaiolo.

Ku naszemu zdziwieniu nie natknęliśmy się na tradycyjną pizzerię. Zobaczyliśmy za to wszechobecną pizzę ok. 50 cm sprzedawaną na kawałki. Nie zastanawiając się długo postanowiliśmy jej spróbować, oraz zobaczyć jak się taką pizzę tutaj wypieka.

NA ZIMNO LUB NA CIEPŁO

Opisywana pizza jest tutaj najczęściej sprzedawana lekko ciepła lub wręcz zimna. Leży pokrojona na kawałki w specjalnej ladzie, która jej niestety nie podgrzewa. Można tylko czasami zobaczyć zainstalowaną w takiej ladzie lampę generującą promienie podczerwone. Ma ona za zadanie lekko podtrzymać temperaturę pizzy do czasu sprzedaży.

Pizza skosztowana przez nas na zimno nie wbiła nas w ziemię, ale nie była taka zła. Postanowiliśmy jednak skosztować tego przysmaku na ciepło prosto z pieca. W tym celu udaliśmy się do innego punktu, w którym widzieliśmy, że pizza jest aktualnie wypiekana i gorąca zostanie zaraz pokrojona na kawałki i przeznaczona do sprzedaży.

Pizza prosto z pieca była bardzo smaczna. Ser bardzo delikatny. Sos podkładowy ok. Ciasto cienkie. Na pizzy była szynka i trochę grzybów. Była to taka typowa pizza capriciosa.

5 MINUT W PIECU

Czarnogórska pizza nie różni się zbytnio w przygotowaniu od tej, którą znamy z Polski. Zasadniczą różnicą jest czas wypiekania jej w piecu. Wszystko trwa około 5 minut, czego sami byliśmy świadkami. Standardowy piec elektryczny jest rozgrzany do maksymalnej temperatury i nie wychładza się poprzez jego częste otwieranie przy robieniu kilku pizz na raz. Pizza jest wkładana do pieca i po 5 minutach z niego wyciągana.

NA KONIEC

Podsumowując możemy stwierdzić, że sprzedaż pizzy na kawałki wydaje się być ciekawym pomysłem - z punktu widzenia zaspokojenia głodu bez konieczności kupowania całej pizzy za kilka euro. Cena za jeden kawałek wahała się w przedziale od 0.80 do 1,50 euro, w zależności od umiejscowienia lokalu. Oczywiście najdroższe były kawałki w ruchliwych miejscach.

Nie wydaje nam się, żeby taki pomysł na sprzedaż pizzy przyjął się u nas na dobre. Myślicie, że taka pizza w Ustce cieszyłaby się dużą populatnością? Czekamy na Wasze opinie.


Oceń Ten Wpis

PISZCIE DO NAS

Byliście na wakacjach i jedliście tam pizzę? Zachęcamy do wysyłania zdjęć i opisów na adres:
pizzaslupsk@gmail.com, lub facebook.